KANADA TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERİ YASAKLADI

KANADA TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERİ YASAKLADI

Kanada, 2030 yılına kadar sıfır plastik atık elde etmek amacıyla plastik kullanımına kısıtlama getirdi. Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve satışı için ithalatı yasaklaklandığı duyuruldu.

Karara göre, şirketler artık plastik poşet, çatal, bıçak,karıştırma çubuğu, pipet ve paket servis kapları üretemeyecek veya satış için Kanada'ya ithal edemeyecekler. Kanada'da 20 Haziran'da 2022'de duyurulan yasak resmen yürürlülüğe girmiş oldu. Kanada'daki iişletmelerin geçiş süreci ve mevcut stoklarını tüketmeleri için yeterli zaman sağlamak amacıyla söz konusu plastik ürünlerin satışı ise Aralık 2023'ten itibaren yasaklanacak.

1,3 Milyon ton geri dönüşümü zor olan plastik atığının ortadan kaldırılması bekleniyor.

Kanada’da davranışsal sürdürülebilirlik alanında araştırma yapan Jiaying Zhao, "Eğer işletmeler tek kullanımlık plastik sağlamıyorsa, o zaman insanların bardak, pipet, market poşeti gibi plastikleri kullanmayacağını düşünüyorum" dedi. Kanadalılar her yıl en az 3 milyon ton plastik atığı çöpe atıyor ve söz konusu atıkların sadece yüzde 9’u geri dönüştürülüyor. Kanada hükümeti, tek kullanımlık plastiklerden kurtulmanın 1,3 milyon ton geri dönüşümü zor olan plastik atığı ortadan kaldıracağını tahmin ediyor.

 

İç Sayfalar İzçed Temiz Çevre Logosu