DÜNYA ÇEVRE GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN !

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN !

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KABULÜ

Doğal çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler ’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.

O tarihten bu yana her 5 Haziran’da kamuoyunda çevre bilincinin artırılması, çevre sorunlarının çeşitli yönlerine dikkat çekilmesi amacıyla etkinlikler düzenleniyor. Ülkemizde bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti. Çevre Koruma Haftası’nda okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği öğretilir. Hafta boyunca radyo ve televizyonda halka çevre kirlenmesi ile ilgili bilgiler verilir. Alınması gereken önlemler anlatılır. Gazete ve dergilerde doğal çevrenin korunmasına ilişkin yazılara yer verilir.

2018 yılı Dünya Çevre Günü Kapsamında İzmir Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü yönetiminde İzmir genelinde gerçekleşecek etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Çevre Mühendisleri Odasının 2018 yılı için hazırlamış olduğu Türkiye Çevre Raporuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

İç Sayfalar İzçed Temiz Çevre Logosu