TOKYO'DA 2025 SONRASI YENİ EV İNŞASINDA GÜNEŞ PANELİ ŞARTI ARANACAK

TOKYO'DA 2025 SONRASI YENİ EV İNŞASINDA GÜNEŞ PANELİ ŞARTI ARANACAK

Japonya'nın başkenti Tokyo'da belediyenin aldığı bir karar doğrultusunda Nisan 2025'ten itibaren inşa edilecek tüm yeni evler için artık güneş paneli kurulumu zorunlu olacak. Başkentin yerel meclisi tarafından kabul edilen ve bu minvalde ilk olan düzenleme kapsamında, büyük inşaat firmalarının 2 bin metrekareye kadar olan evleri yenilenebilir enerji kaynaklarıyla donatması gerekiyor. Kent danışmanları, düzenlemenin şehrin yeşil enerjiye geçişine büyük katkı sağlayacağını belirtiyor. 

Tokyo, 14 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük metropollerinden biri. Resmi verilere göre kent sakinleri, kişi başına yılda ortalama 8,6 ton karbondioksit salımı yapıyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), karbonsuzlaştırma (katbondan arınma) hedeflerine ulaşmak için yılda kişi başı en fazla 2,3 ton karbon salımı yapılmasını öneriyor. 

Tokyo gelecek yıllarda emisyon ayak izini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Büyükşehir yönetimi, sera gazı emisyonlarını 2000 yılı seviyelerine kıyasla 2030 yılına kadar yarıya indirmeyi ve 2050 yılına kadar emisyonsuz hale gelmeyi planlıyor. Yapılan araştırmalara göre Tokyo, yenilenebilir enerji kullanımında geri kalmış durumda. Binaların sadece %4'nde güneş panelleri bulunuyor. 

Küresel Karbon Projesi'nin (GCP) verilerine göre, Japonya, karbon salımında kürsel çapta beşinci sırada yer alıyor. 

İç Sayfalar İzçed Temiz Çevre Logosu